Klient: Casino Ambassador
Rok: 2023
Foto: BOCA

Casina představují z pohledu podlahových krytin poměrně specifický typ prostoru - jednak svými vysokými nároky na zátěž, které je v takovém provozu podlaha denně vystavována, a také tím, že vybraný materiál musí vypadat ne zátěžově, ale spíše komfortně, ba přímo luxusně. Z těchto důvodu bylo rozhodnuto, že se do pražského Casina Ambassador na Václavském náměstí nejlépe hodí vlněné axminsterské koberce s individuálním designem dle přání zákazníka.

Co je to axminster?
Axminster je tkaný koberec, proslulý právě vysokým komfortem a dlouhou životností. Tyto koberce jsou naprostou klasikou v sortimentu celoplošných koberců a nejčastěji se instalují do hotelů, restaurací a dalších luxusních prostor. 

Vzor koberce na míru

Koberce s individuálním řešením, mezi něž patří právě axminstery a wiltony, jsou do casin a podobných typů provozů velmi častou volbou. Bývají také nazývány "hotelové koberce".

Vzor pro tento konkrétní koberec byl vybrán tak, aby ladil s celkovým vyzněním interiéru casina, který je pojatý kompletně v secesním slohu, včetně florálních ornamentů a štukových ozdob na stropě. Právě ty byly vzdálenou předlohou designu, který nakonec zvítězil v konkurenci celkem pěti navržených možností pohybujících se na předem dané škále barevnosti (4 vybrané odstíny).

Náš španělský dodavatel Imperial Carpets vyrobil nejprve náhledový vzorek cca 1 m2, který se po odsouhlasení investorem předal do výroby a následně bylo vyrobeno všech 6 potřebných rolí koberce, tedy 450 čtverečních metrů.

Vzorovaný běhoun na schodiště

Ze stejného koberce jsme naformátovali i běhouny na několikaramenné schodiště s různě velkými podestami, aby byly všechny podlahové plochy sjednocené. Okraje běhounů jsme obšili tmavou přízí v barvě blízké koberci a provedli jsme i kompletní instalaci lepením za použití původních schodových tyčí.

Pokládka koberce na podložku

V členitých prostorách casina bylo potřeba nejprve demontovat původní krytinu a připravit nový podklad tak, aby vyhovoval nárokům na následnou pokládku. Ta probíhala na akustickou podložku, která výrazně zlepšuje samotný koberec hned v několika směrech:

  • prodlužuje životnost koberce
  • zlepšuje pochozí komfort
  • zvyšuje zvukovou a tepelnou izolaci