Klient: Endorphin Republic
Datum realizace: 2018
Designér: Marek Deyl, Jan Šesták

Hory naruby

Chcete víc od života? Dáváte maximum sportu? Snažíte se každý den posouvat své hranice? Pak si své nové kolo, nebo lyžařskou helmu možná nechcete koupit v obyčejné prodejně. 

Pro všechny náročné sportovce otevřela značka Endorphin Republic v pražské Waltrovce nový prodejní prostor, ve kterém architekti Marek Deyl a Jan Šesták z ateliéru deyl-šesták-architekti rozehráli rafinovanou hru s tvary, perspektivou a optickými klamy.


Při návrhu interiéru se architekti nechali volně inspirovat horskou krajinou, kterou ale zdrcadlově otočili, takže hory rostou ze stropu. Horské masivy se uplatňují pohledově jak v hmotě stylizovaných podhledů, tak subtilnější kompozicí svítících štendrů, které k pohoří odkazují v graficky abstraktnější formě.

A protože kola a další sportovní náčiní mají většinou výraznou barevnost, interiér je laděný do ztlumených odstínů šedé a hnědé barvy, aby co nejvíce vynikly vystavené produkty.

Kola, lyže a snowboardy jsou vystaveny na systému přes sebe se překrývajících platforem, které jsou stejně jako podlaha pokryty kobercem, který má zjemnit dojem z velkého prostoru.

Celý interier se nechává vzdáleně inspirovat horskou krajinou, která je zrcadlově obrácená. Hory rostou ze stropu. Dokonalou stylizaci a navozující symboliku pak dokresluje kompozice svítících štendrů visících rovněž ze stropu, které se graficky uplatňují jako siluety horských masivů.

Marek Deyl
architekt

Pro neotřelý interiér s množstvím plošin o nejrůznějších tvarech, které slouží jako pódium pro vystavené zboží, bylo potřeba najít materiál, který snese předpokládanou vysokou zátěž v komerčním prostoru a zároveň bude dobře pasovat k charakteru vystavených produktů. 

Jako materiál na podlahu i všechny vyvýšené plošiny byl vybrán zátěžový koberec Fletco COM 1000, který splňuje veškeré potřebné požadavky na třídu zátěže, nehořlavost i další parametry. 

Z deseti dostupných barev byly vybrány převážně tmavší odstíny šedé, černé a béžové (cobblestone, charcoal grey, jet black). Z nich se vyřezávaly nepravidelné tvary, které se následně spojovaly do větších celků. 

Vzhledem k tvarové pestrosti bylo náročnější i lepení koberce na plošiny a olištování všech hran. Jsme rádi, že vše dopadlo ke spokojenosti architekta i investora a že můžeme být součástí i dalších společných projektů.

Vyřezávané elipsy v koberci

V druhém showroomu sportovního vybavení Endorphin Republic umístěném v Karlíně se místo k plastickým stojanům sáhlo k oblým tvarům vyřezávaným přímo do koberce. Nepravidelně soustředné elipsy mají několik různých odstínů a vzor na podlaze je jen tak výrazný, aby nerušil vystavené zboží.