Klient: Endorphin Republic
Autor: deyl-šesták-architekti
Rok: 2018
Foto: Filip Šlapal

Hory naruby

Chcete víc od života? Dáváte maximum sportu? Snažíte se každý den posouvat své hranice? Pak si své nové kolo, nebo lyžařskou helmu možná nechcete koupit v obyčejné prodejně. 

Pro všechny náročné sportovce otevřela značka Endorphin Republic v pražské Waltrovce nový prodejní prostor, ve kterém architekti Marek Deyl a Jan Šesták z ateliéru deyl-šesták-architekti rozehráli rafinovanou hru s tvary, perspektivou a optickými klamy.


Při návrhu interiéru se architekti nechali volně inspirovat horskou krajinou, kterou ale zdrcadlově otočili, takže hory rostou ze stropu. Horské masivy se uplatňují pohledově jak v hmotě stylizovaných podhledů, tak subtilnější kompozicí svítících štendrů, které k pohoří odkazují v graficky abstraktnější formě.

A protože kola a další sportovní náčiní mají většinou výraznou barevnost, interiér je laděný do ztlumených odstínů šedé a hnědé barvy, aby co nejvíce vynikly vystavené produkty.

Kola, lyže a snowboardy jsou vystaveny na systému přes sebe se překrývajících platforem, které jsou stejně jako podlaha pokryty kobercem, který má zjemnit dojem z velkého prostoru.

Celý interier se nechává vzdáleně inspirovat horskou krajinou, která je zrcadlově obrácená. Hory rostou ze stropu. Dokonalou stylizaci a navozující symboliku pak dokresluje kompozice svítících štendrů visících rovněž ze stropu, které se graficky uplatňují jako siluety horských masivů.

Marek Deyl
architekt

Pro neotřelý interiér s množstvím plošin o nejrůznějších tvarech, které slouží jako pódium pro vystavené zboží, bylo potřeba najít materiál, který snese předpokládanou vysokou zátěž v komerčním prostoru a zároveň bude dobře pasovat k charakteru vystavených produktů. 

Jako materiál na podlahu i všechny vyvýšené plošiny byl vybrán zátěžový koberec Fletco COM 1000, který splňuje veškeré potřebné požadavky na třídu zátěže, nehořlavost i další parametry. 

Z deseti dostupných barev byly vybrány převážně tmavší odstíny šedé, černé a béžové (cobblestone, charcoal grey, jet black). Z nich se vyřezávaly nepravidelné tvary, které se následně spojovaly do větších celků. 

Vzhledem k tvarové pestrosti bylo náročnější i lepení koberce na plošiny a olištování všech hran. Jsme rádi, že vše dopadlo ke spokojenosti architekta i investora a že můžeme být součástí i dalších společných projektů.

Vyřezávané elipsy v koberci

V druhém showroomu sportovního vybavení Endorphin Republic umístěném v Karlíně se místo k plastickým stojanům sáhlo k oblým tvarům vyřezávaným přímo do koberce. Nepravidelně soustředné elipsy mají několik různých odstínů a vzor na podlaze je jen tak výrazný, aby nerušil vystavené zboží.