Klient: Národní památkový ústav
Rok: 2023
Foto: BOCA

Cisterciácký klášter Plasy založený roku 1144 knížetem Vladislavem II. byl do současné barokní podoby přebudován na přelomu 17. a 18. století a na přestavbě se podílel mimo jiné i věhlasný stavitel Santini. Celý areál kláštera prošel nedávno kompletní obnovou a přímo v budově opatské rezidence našly uplatnění i naše sisalové koberce.

Vzhledem k faktu, že areál spadá pod správu Národního památkového úřadu, bylo potřeba zvolené materiály použité při kompletní obnově některých budov pečlivě vybírat tak, aby odpovídaly jednotné koncepci v celém areálu.

Sisalové běhouny

Jako ideální materiál se pro tento účel ukázaly sisalové běhouny a kokosové rohože v kombinaci s textilními. Do většiny prostor byl zvolen sisalový koberec Bellevue, z nějž jsme vyrobili běhouny po celé délce prohlídkové trasy. Ty mají na rubové straně protiskluzovou podložku a jsou zakončené bavlněnou bordurou.

  • Sisalové koberce velmi dobře pohlcují hluk.
  • Sisalová vlákna jsou přirozeně odolná vůči ohni.
  • Naproti tomu sisaly nejsou příliš vhodné do vlhkého prostředí, proto jsme ve vstupních prostorách instalovali čisticí rohože.

Sisalové koberce v online katalogu

Čisticí zóny a rohože

Dostatečně velké čisticí rohože z různých materiálů se nacházejí v místech, kterými návštěvníci přicházejí k prohlídkové trase, aby dovnitř budovy nebyly zanášeny nežádoucí nečistoty a především vlhkost. Všechny rohože jsme opatřili gumovými náběhovými profily.

Všechny použité materiály byly zvoleny v přírodních odstínech světlé až střední hnědé tak, aby dobře pasovaly k dřevěným mozaikovým podlahám v celém areálu.