Klient: ELI Beamlines
Autor: Aoc architekti
Rok: 2020
Foto: BOCA Group

Největším výzkumným projektem v České republice je vědecké centrum ELI Beamlines zaměřené na laserovou techniku. Stojí v Dolních Břežanech a kompletně bylo zprovozněno v roce 2018. V letošním roce proběhla přestavba prostor, které původně sloužily jinému účelu, na kanceláře - a my jsme byli součástí této rekonstrukce.

Příprava povrchu

Právě proto, že se jednalo o rekonstrukci, před samotnou pokládkou bylo potřeba provést přípravné práce, které u novostavby odpadají - demontovat původní krytinu, celý podklad opravit, natřít jej penetrací a vyrovnat samonivelační stěrkou.

Celkem 210 čtverečních metrů kaučukové krytiny Artigo bylo vybráno jako nejvhodnější podlaha do rekonstruovaných prostor. Konkrétně jde o typ Nd/Uni s povrchovou úpravou PRO, která v dlouhodobém horizontu výrazně snižuje náklady na údržbu. Kaučuk je navíc známý dobrými akusticko-izolačními vlastnostmi a jeho pružnost se vyplatí především při dlouhodobém pohybu po těchto podlahách.

Důležitým faktorem při rozhodování bylo i to, že kaučukové podlahy Artigo se vyrábějí ze zdravotně a ekologicky nezávadných materiálů.

Sněhobílý kaučuk

Investor se nebál světlých odstínů a nakonec ze všech 30 barev, které jsou v tomto designu k dispozici, zvolil bílou barvu Ice. Kanceláře tím získaly na vzdušnosti a barevné doplňky interiéru na výraznosti.

Kusovka nakonec

K zasedacímu stolu pro práci více lidí byl na míru vytvořen kulatý sisalový koberec Zambesi o průměru 320 cm s obšitím po okraji. S třídou odolnosti 32 snese kancelářský provoz bez potíží a tmavý melírovaný vzor ve světlém interiéru krásně vynikne. Struktura větších, ploše tkaných smyček na hladké bílé podlaze navíc vytváří příjemný kontrast.