Klient: GASK
Datum realizace: 2012
Designér: Bára Zachovalová

Galerie Středočeského kraje Galerie je umístěna v jedné z dominant města Kutná Hora – v barokním areálu Jezuitské koleje. Ten byl vybudován v letech 1667-1700 a podílel se na něm významný jezuitský stavitel Domenico Orsi. Celý areál před osmi lety prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Architektonický návrh je dílem studia M1 architekti, které na realizaci spolupracovalo s MgA. Bárou Zachovalovou, designérkou originálních tkaných koberců.

Grafický návrh kusových koberců

Samotný grafický návrh a následně vzorkování je jednou z nejnáročnějších částí v celém procesu, na jehož konci jsou hotové koberce nainstalované v interiéru. Bára Zachovalová vytvořila zdánlivě zrcadlově se opakující vzory, které ale při bližším pohledu vykazují spoustu drobných odlišností - třeba jiný odstín barvy nebo mírně odlišný tvar. 

Celý vzor tak působí velmi dynamicky a spolu s výraznou barevností se podílí na unikátním vzhledu koberců.

Výroba koberců ve Španělsku

Koberce jsme podle grafických návrhů nechali vyrobit u našeho španělského dodavatele, který se zabývá zakázkovou výrobou axminsterských koberců a ochotně vyšel vstříc všem požadavkům investora. Ve spolupráci s designérkou se během několika málo týdnů vyladily technické detaily i barevnost jednotlivých přízí tak, aby co nejlépe odpovídaly navrženému záměru. Teprve pak se v továrně mohli pustit do samotné výroby celkem 6 kusů - dvou čtverců, tří obdélníků a jednoho kruhu.

Tkané axminsterské koberce

Tkané axminsterské koberce se vyznačují vysokou kvalitou - komfortem, odolností a dlouhou životností. Při jejich návrhu je výběr vzorů a barev téměř neomezený, přičemž utkané vzory jsou vždy velmi jasné a realistické. Nejčastěji se používají do hotelů a restaurací, ale možnosti jejich využití jsou, jak ostatně dokládá i tato zakázka, mnohem širší.