Klient: Vinohradský parlament
Autor: Ateliér PH5
Rok: 2019
Foto: BOCA Group

Design restaurace navržený architekty z ateliéru PH5 je vskutku neotřelý - hned v přízemí ze sněhobílého stropu visí dolů sochy zvířat od Roberta Palúcha. Celý prostor je po rekonstrukci pojatý velmi vzdušně, přestože kapacita míst k sezení se navýšila na počet 330.  

Teprve poté, co vyjdete po točitém kovovém schodišti do prvního patra, naskytne se vám pohled na netradiční vzorovaný koberec.  

Koberec s motivy zvířat

Zvolený materiál musel odpovídat zamýšlené zátěži restauračního provozu a zároveň splňovat možnosti individuálního potisku. Volba nakonec padla na zátěžový koberec Fletco se strukturou pevně utažené smyčky, jehož vysoká třída zátěže zaručuje, že podlaha vydrží frekventovaný provoz i v takto náročném prostředí.

Bylo rozhodnuto, že koberec má svým vzorem souznít se zbytkem interiérů, a tak jsme se pustili do náročného procesu vlastního návrhu a individuální výroby.

Grafika a vzorování

Vzory na koberci jsou dílem designérky Báry Zachovalové. Během procesu návrhů a vzorování se vyzkoušely různé designy i barevné variace, kdy je potřeba co nejlépe sladit představy investora, architekta a technologické možnosti výroby.

Finální vzhled koberce (tedy vzor, jeho rozložení v ploše a barevné odstíny) vzniknul až po několika týdnech - vzhledem k tomu, že se tisklo na koberec, který není bílý, ale světle šedý, byla k dispozici omezená škála odstínů a vzorování přímo na zvolený materiál tedy bylo zásadním momentem celého tvůrčího procesu. 

Náročná instalace 

Rozvržení velkoformátových potištěných čtverců s atypickými rozměry 2x2 metry bylo potřeba do členitého prostoru restaurace přesně rozkreslit, navíc se zřetelem na to, aby vzor všude dobře navazoval. 

Samotná instalace pro nás byla výzvou i z časových důvodů - bylo nutno dodržet plánovaný termín otevření, a tak jsme celou pokládku zvládli za jeden den.