Klient: Národní muzeum
Autor: Pixle
Rok: 2021
Foto: BOCA Group

Nová budova Národního muzea (původně sloužící jako sídlo peněžní burzy, pak parlamentu a následně Rádia Svobodná Evropa) je propojena se slavnější historickou budovou podzemním tunelem a v jejích útrobách byla teprve vloni zpřístupněna nová výstava s názvem Expozice 20. století.

Právě v prostorách této expozice jsou nainstalovány podlahové materiály z našeho sortimentu.

Vlněný zátěžový koberec

Koberec Westend Velvet Supreme britské značky Westex je vyroben ze směsi vlny a nylonu (v poměru 80:20 procent) a vyznačuje se vysokou odolností (splňuje třídy zátěže 23 a 32) a velkým výběrem barev (89 odstínů). Pro tuto realizaci byla vybrána výrazně červená barva Peony, která dodává muzejním prostorám téměř luxusní vzhled.

Zlatý koberec do dětského koutku

I do dětského koutku byl vybrán odolný koberec, tentokrát Lano Lounge z kolekce SmartStrand, v níž jsou všechny koberce vyrobené z materiálu se speciální protišpinivou úpravou. Zlatý odstín Gold Leaf působí v pestrobarevném prostředí přizpůsobeném dětskému návštěvníkovi přiměřeně výrazně a zároveň pocitově teple.

Přírodní kaučuk

V části expozic je na podlahu použit kaučuk - konkrétně v dokonalé replice luxusního prvorepublikového krejčovského salonu Bárta, který byl do Národního muzea přemístěn z původního prostoru na Národní třídě. 

Kaučuk má jako přírodní materiál spoustu výhod, mezi nimi třeba odolnost, nenáročnou údržbu a větší pochozí komfort než jiné typy hladkých podlah. Kaučuková krytina Kayar od italské společnosti Artigo v modrém odstínu má nenápadný vzor jemných vláken.

Čisticí zóna u vstupu

Ve vstupních prostorech u turniketů jsme nainstalovali čisticí zónu - šedá textilní rohož z polyamidu se vzhledem koberce v potřebné délce několika kroků (pro zvýšení čisticí funkce) je opatřena praktickými náběhovými lištami.

260m2
vlněného koberce
35m2
zátěžového koberce
60m2
kaučukové podlahy

Úpravy podkladu

Podklad ve většině prostor vyžadoval větší zásahy - museli jsme eliminovat výškové rozdíly, opravit lokální praskliny, vše vyrovnat nivelační hmotou a finálně zbrousit, než bylo možné podlahové krytiny položit.